Підсумки 19.05: Розмова Трампа з Києвом і Москвою

Підсумки 19.05: Розмова Трампа з Києвом і Москвою

Двогодинна розмова з кремлівським диктатором Володимиром Путіним пройшла “дуже добре”; Перед розмовою з Путіним Трамп запитував у Зеленського, що їм варто обговорити. Кореспондент.net виділяє головні події вчорашнього дня.

Трамп: Росія та Україна негайно розпочнуть переговори щодо завершення війни

Президент США Дональд Трамп назвав “дуже хорошою” розмову з главою РФ Володимиром Путіним, заявивши, що Росія та Україна негайно розпочнуть переговори щодо припинення вогню й завершення війни. Крім того, він заявив, що Росія бажає “вести масштабну торгівлю” зі Сполученими Штатами після закінчення “цієї катастрофічної кривавої бані”. На думку американського президента, Росія отримає “величезну можливість” створити нові робочі місця й збільшити свої статки.

Як зазначив Трамп, про те, що “переговори розпочнуться негайно”, він уже сповістив президента України Володимира Зеленського, президентку Європейської комісії Урсулу фон дер Ляєн, президента Франції Емманюеля Макрона, прем’єр-міністерку Італії Джорджу Мелоні, канцлера Німеччини Фрідріха Мерца та президента Фінляндії Александера Стубба.

У свою чергу, Путін назвав розмову з Трампом “дуже змістовною та вельми відвертою і загалом корисною”. Глава РФ стверджує, що Москва готова запропонувати й працювати з Україною над можливим меморандумом про майбутній мирний договір. Водночас вважає, що потрібно знайти компроміси, які б влаштували обидві країни.

Натомість віцепрезидент США Джей Ді Венс заявляв, що переговорний процес зайшов у “глухий кут”. Він нагадав, що Вашингтон готовий відсторонитися від питання російсько-української війни, якщо Росія не захоче співпрацювати.

Володимир Зеленський розповів про результати розмови з американським колегою Дональдом Трампом

Президент Володимир Зеленський провів розмову із президентом США Дональдом Трампом після того, як той поспілкувався із російським диктатором Володимиром Путіним телефоном. Під час цієї бесіди були присутні лідери низки європейських країн.

Володимир Зеленський зазначив, що мав дві розмови з Трампом – одну до його дзвінка Путіну і одну після. Під час першої вони обговорили тему припинення вогню та посилення санкцій проти Росії. Зеленський попросив Трампа застосувати санкції, якщо Росія не буде підтримувати припинення війни й не захоче закінчити війну.

За словами Зеленського, Трамп вважає найважливішим – щоб Україна та Росія почали прямі перемовини. Така зустріч може відбутися в Туреччині, у Ватикані або Швейцарії.

Український лідер підкреслив, що йому не відомі умови, які Росія може закласти в меморандум про припинення вогню. Однак зауважив, що попросив Трампа, щоб Україна могла звернутися до США, якщо вона не підтримає бачення російської сторони. Як пояснив президент, Україна розглядатиме потенційні неприйнятні умови Росії як небажання завершити війну.

Президент додав, що Україна не буде виводити війська з чотирьох областей, як цього вимагає Росія.

Росіяни посилили штурми на кордоні

На кордоні з Росією та на лінії фронту ворог активізував спроби штурмових дій. Найскладніша оперативна ситуація наразі у зоні відповідальності Державної прикордонної служби – на Сумщині, Харківщині та в напрямку Краматорська.

У Румунії дозволили збивати БпЛА, що незаконно перебувають у небі країни

Тимчасовий президент Румунії Іліє Боложан підписав закон, який розширив повноваження армії. Закон про контроль за використанням національного повітряного простору тепер дозволяє силам ППО Румунії збивати дрони, які залетіли незаконно в повітряний простір держави.

Литва подала позов проти Білорусі 

Литва подала позов до Міжнародного суду ООН у Гаазі проти Білорусі. Вільнюс звинувачує білоруську владу на чолі з Олександром Лукашенком в організації міграційної кризи, яку вважає порушенням міжнародного права. У позові йдеться, що державні підприємства Білорусі збільшили кількість рейсів з країн Близького Сходу, сприяли видачі віз та розміщенню мігрантів. Білоруські силовики супроводжували їх до литовського кордону і змушували перетинати його нелегально, нерідко – у небезпечних для життя умовах.

Країни ЄС погодили створення оборонного фонду на 150 млрд. євро

Країни-члени Європейського Союзу погодили створення фонду з безпеки для Європи (Security Action for Europe, SAFE), у якому буде передбачено 150 мільярдів євро як кредити на посилення обороноспроможності Європи, повідомляють Reuters і AFP з посиланням на європейських дипломатів. Фонд фінансуватиметься за рахунок спільних запозичень країн ЄС. Кредити на посилення оборони зможуть отримати також окремі країни поза межами Євросоюзу, зокрема й Україна. Фонд SAFE є частиною ширших зусиль ЄС щодо зміцнення оборони. 

У Лондоні пройшов перший саміт Британія-ЄС

В рамках зустрічі Британія підписала угоду з Європейським Союзом. Інтенсивні переговори, що тривали протягом останніх шести місяців, призвели до укладення Британією третьої великої угоди за останні кілька тижнів, після угод із США та Індією, які, за словами прем’єр-міністра, будуть “корисними для робочих місць, корисними для рахунків і корисними для наших кордонів”. Угода, укладена між Британією і ЄС про скасування перевірок агропродовольчої продукції, додасть 9 млрд фунтів стерлінгів до британської економіки і знизить ціни на продукти харчування, повідомили у британському уряді.

ЄК погіршила прогноз зростання ВВП України у 2025р до 2,0%

Єврокомісія погіршила прогноз зростання ВВП України в 2025 році до 2,0% з очікуваних у листопаді 2,8%, а у 2026 році – відповідно до 4,7% з 5,9%. Прогнозується подальше уповільнення економічної активності, оскільки війна продовжує чинити значний тиск на виробничі потужності та ділові настрої в Україні.

Британець Кентон Кул у 19 раз піднявся на найвищу гору світу – Еверест

51-річний Кентон Кул піднявся на вершину гори разом з кількома іншими альпіністами. За словами одного з учасників експедиції Ісварі Пауделя, Кентон Кул “впорався просто чудово”. Вперше британець підійнявся на Еверест у 2004 році, і з того часу робить це майже щороку. Наразі Кентон Кул вважається єдиним у світі іноземцем, який зміг підкорити гору 19 разів. Але деякі місцеві жителі, непальці, піднімалися на гору ще частіше.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *