Російські контрагенти активно використовують системи неттингу платежів при розрахунках за експорт та імпорт у торгівлі з Китаєм, що суттєво знизило витрати бізнесу РФ.
Російські банки, які потрапили під західні санкції, запровадили нову систему розрахунків із Китаєм “Китайський трек” (China Track). Цей механізм дозволяє здійснювати торговельні операції без використання SWIFT або західних банківських рахунків, знижуючи ризик вторинних санкцій та пришвидшуючи рух коштів.Про це повідомляє Reuters у вівторок, 22 квітня.
Система працює на основі неттингу – взаємозаліку зустрічних платежів між експортерами та імпортерами через посередників у дружніх юрисдикціях. Це дозволило зменшити комісії з 12% у 2024 році до 2-3% у 2025-му.
Це дозволило істотно знизити витрати бізнесу та пришвидшити обіг коштів.
Однак кожен платіж потребує окремого погодження, а постачальники не завжди можуть повернути експортний ПДВ.
“Китайський трек” орієнтований на великі корпорації. Банкіри зазначають, що платежі зараз проходять без затримок у будь-який китайський банк, якщо товар не під санкціями, а контрагент зареєстрований в одній із 11 китайських провінцій: Аньхой, Хейлунцзян, Шаньдун, Чжецзян, Гуандун, Сіньцзян, Цзілінь, Шеньсі, Сичуань, Фуцзянь та Хебей.
Схема була створена після того, як у 2024 році великі китайські банки майже повністю припинили прямі розрахунки з Росією через загрозу вторинних санкцій.
Чому Китай вводить санкції проти РФ